Funkcje ułatwiajce wyszukiwanie

17. 03. 07
posted by: Super User
Odsłony: 7031

Zasoby internetu to ogrom danych, który trudno sobie wyobrazić, nawet Google z jego dokładnymi algorytmami może czasem zwracać użytkownikom wyniki, które nie są tym czego potrzebują lub udostępnić zbyt dużo wyników wyszukiwania. Właśnie dlatego powstały funkcje Google, które mają za zadanie zwracanie użytkownikowi wyników wyszukiwania, które idealnie trafiają w jego potrzeby.

  • Cudzysłów – wpisując w wyszukiwarkę poszukiwaną frazę w cudzysłowie, użytkownik informuje Google, że chce otrzymać jedynie te wyniki, które zawierają wszystkie słowa zawarte w cudzysłowie, mają one mieć tą samą składnię i kolejność. Na przykład, użytkownik szukając zielonych butów letnich i wpisując tę frazę w wyszukiwarkę, otrzyma wyniki dla butów damskich zielonych, dla zielonych butów, zielonkawych, letnich butów, itp. natomiast jeśli wpisze „zielone buty letnie” (z cudzysłowem) otrzyma jedynie wyniki, które odnoszą się do wszystkich elementów tej frazy. 
  • Minus – znak minus w szukanej frazie oznacza zbiór wyłączonych przez użytkownika elementów. Ma to szczególnie praktyczne zastosowanie w wieloznacznym języku polskim. Użytkownik poszukujący informacji na temat jaguara może otrzymać wyniki dotyczące samochodu lub zwierzęcia. Chcąc dostać sprecyzowane wyniki powinien wpisać jaguar-zwierze – wówczas wyszukiwarka pominie wszystkie wyniki odnoszące się zwierzęcia, a zwróci jedynie te dotyczące samochodu. Jeśli natomiast użytkownik wpisze jaguar-samochód, wówczas wyświetlą mu się informacje dotyczące samochodu marki Jaguar. Całą listę symboli, które ułatwiają wyszukiwanie Google, można znaleźć na stronie: support.google.com/websearch/answer/2466433?hl=pl.

 

 

  • Przeszukiwanie konkretnej witryny – jeśli użytkownik chce znaleźć konkretną treść w danej witrynie wystarczy, że wpisze przed adresem witryny słowo „site:” następnie poda adres domeny i słowa kluczowe, jeśli dana zawartość w witrynie istnieje – zostanie ona wyświetlona użytkownikowi.
  • Przeliczanie jednostek – aby dowiedzieć się ile centymetrów mieści się w stopie lub ile litrów to galon, wystarczy, że użytkownik wpisze w wyszukiwarce polecenie: „galon na litr” a Google przeliczy dla niego jednostki.
  • Godzina w dowolnym miejscu świata – użytkownik, który chce dowiedzieć się jaka jest obecnie godzina w Tokio, nie musi już dokonywać skomplikowanych obliczeń, wystarczy, że wpisze w wyszukiwarce: czas tokio i Google pokaże mu godzinę w Japonii.
  • Aktualny kurs waluty – chcąc się przekonać jaki jest aktualny kurs waluty wystarczy jeśli użytkownik wpisze walutę bazową i walutę, na którą ma się dokonać przeliczenie. Innymi słowy sprawdzając kurs euro do złotówki należy wpisać „euro na złoty” lub „złoty na euro”. Opis innych przydatnych w życiu codziennym funkcji można znaleźć na stronie http://www.google.pl/intl/pl/insidesearch/tipstricks/all.html.